English Version Русская версия Українська версія
CZCIONKA:
KONTRAST:

Dział Współpracy Międzynarodowej

W dniach 1-8 października 2023 trzynastu studentów z Wydziału Budownictwa i Architektury (Victoria Bogdoł, Agata Haida, Wiktoria Horbacz, Katarzyna Koźba, Aleksandra Kubaczka, Wiktoria Maciejewska, Nicola Miedzińska, Elżbieta Ptak, Dominik Puchałka, Jeremi Sienkiewicz, Hanna Sobocik, Dawid Szmechta, Maciej Szweda) oraz dwóch prowadzących (dr inż. arch. Anna Szczegielniak, dr inż. arch. Luca Trabattoni) Politechniki Opolskiej wzięli udział w International Design Summer School, pt. "Mobile Architecture for Outdoor Tourism".

To już 4. edycja International Design Summer School, tym razem warsztaty odbyły się w Orlando in Chianti Glamping Resort, włoskim kempingu w Toskanii. Studenci mieli możliwość wziąć udział w zajęciach projektowych będąc jednocześnie zanurzonymi w toskańskiej naturze, co lepiej pozwoliło im zrozumieć doświadczenie turystyki i zamieszkania na kempingu.

Zadanie projektowe polegało na zaprojektowaniu mobilnej i/lub demontowalnej tymczasowej jednostki mieszkalnej (domu letniego) do wykorzystania w zabudowie kempingów w rejonach o znacznej wartości krajobrazowej we Włoszech oraz w innych krajach.

1024-768_5.jpg

Oprócz zajęć projektowych studenci mieli możliwość wziąć udział w dodatkowych atrakcjach jakimi były: wspólne gotowanie posiłków w ramach International Dinner oraz wycieczki do interesujących miejsc w okolicy (San Giminiano, Siena, Florencja).

1024-768_1.jpg

1024-768_2.jpg

1024-768_6.jpg

Design Summer School została zoranizowana przez Uniwersytet w Pawii we współpracy z sojuszem EC2U, firmą CrippaConcept i grupą Vacanze col Cuore. W warsztatach udział wzięli poza studentami z Politechniki Opolskiej również studenci z Włoch (Pavia) oraz Portugalii (Coimbra). Prowadzący warsztaty i wykłady reprezentowali uczelnie z Polski (Politechnika Opolska), Włoch (University of Pavia, University of Pisa i University of Florence), Portugalii (University of Coimbra), Hiszpanii (University of Salamanca), Finlandii (University of Turku) i Brazylii (Federal University of Bahia).

768-1024.jpg

Jakie były wrażenia studentów z wyjazdu?

"Wyjazd do Włoch był bardzo budujący i inspirujący. Pozwolił mi na lepsze poznanie zarówno kultury pracy, jak i sposobu podejmowania decyzji projektowych we Włoszech, czy Portugalii. Podczas procesu tworzenia koncepcji pojawiło się dużo trudność, które wynikały z rożnego klimatu, czy kultury w krajach, z których pochodzili pozostali członkowie mojej grupy. Otwartość i pewność siebie studentów z południa nauczyła mnie łatwiejszego wyrażania swoich opinii i większego zaufania do swoich umiejętności."
Dominik Puchałka, Architektura, II stopień, I rok

"Niedawno wróciłem ze szkoły letniej. Bardzo pozytywnie wspominam ten wyjazd. Bałem się jak się, że trudno będzie mi się dogadać z uczestnikami z zagranicznych uczelni, ale architektura ma to do siebie, że można wytłumaczyć swoja myśl np. szkicując ją. Podczas Summer School poznałem wiele pozytywnych osób z innych krajów. Nauczyłem się też korzystać z innych programów niż dotąd używałem do projektowania."
Dawid Szmechta, Architektura, I stopień, III rok

"Wyjazd na International Design Summer School był dla mnie niesamowitym doświadczeniem oraz wyzwaniem. Praca w grupach z zagranicznymi studentami rozwinęła moje umiejętności językowe oraz pozwoliły mi poznać inny pogląd na projektowanie."
Hanna Sobocik, Architektura, I stopień, III rok

"Współpraca nad projektem ze studentami z Włoch i Portugalii była bardzo ciekawym doświadczeniem, poznałam inne podejście do tworzenia projektów i inne spojrzenie na architekturę. Wymiana poglądów i doświadczeń była bardzo rozwijająca, a ponadto było przy tym dużo zabawy. Poza warsztatami było nieco czasu na integrację ze studentami z innych krajów i był to świetnie spędzony czas."
Nicola Miedzińska, Architektura, I stopień, IV rok

Wyjazd na International design summer school był dla niesamowitym doświadczeniem. Pomimo krótkiego pobytu poznałam tam wielu wspaniałych ludzi, ich kulturę i zwyczaje. Miałam okazje pracować z osobami, o odmiennym podejściu do projektowania i architektury, co jest bardzo kształcącym doświadczeniem. Pomimo różnicy zdań, udało nam się dojść do porozumienia i zaprojektować coś, co połączyło wszystkie nasze pomysły w jeden. Oprócz tego, miałam szansę na zwiedzenie miejsc, których nigdy nie odwiedziłam. Z wyjazdu wracam nieco zmęczona, ale jak najbardziej szczęśliwa, i pełna pasji do dalszego projektowania."
Agata Haida, Architektura, I stopień, IV rok

"Summer School to cudowne przeżycie i polecam z całego serca każdemu. Wiele nauczyłam się od kolegów i koleżanek z różnych krajów, między innymi nowych technik, programów, metod pracy, pracy w grupie oraz poszerzyłam swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim. Dzięki wycieczkom poznaliśmy lepiej kulturę i architekturę Włoch. Organizacja programu była bardzo dobra. Summer School dał nam możliwość poznania prowadzących z różnych krajów."
Wiktoria Horbacz, Architektura, I stopień, IV rok

1024-768_4.jpg


Gratulujemy naszym studentom udziału w Szkole Letniej oraz poszerzenia własnych kompetencji. Mamy nadzieję, że to doświadczenie pozostawi po sobie pozytywne ślady oraz ułatwi wkroczenie do zawodowej kariery w branży architektonicznej. Sprawozdanie z pierwszej ręki znajdziecie w wyróżnionych relacjach na IG: @erasmus_opole_students
Zapraszamy do obserwowania strony Działu Współpracy Międzynarodowej po więcej ofert zagranicznych mobilności studenckich. 

Media społecznościowe Politechniki Opolskiej