English Version Русская версия Українська версія
CZCIONKA:
KONTRAST:

Dział Współpracy Międzynarodowej

W dniach od 21 do 25.10.2024 dwójka studentów drugiego roku i trojka studentów trzeciego roku kierunku Sport i Bezpieczeństwo wzięła udział w międzynarodowym module programu Erasmus+ organizowanym przez partnerską uczelnię - Terezjańską Akademię Wojskową. Zapraszamy na relację z pobytu w Aurstii przesłaną przez students SiB Lecha  Tillacka.

"Terezjańska Akademia Wojskowa utworzona została 14 grudnia 1751 w Wiener Neustadt (Austrii) przez cesarzową Marię Teresę. Tematyka modułu dotyczyła obszaru wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO, ang. Common Security and Defence Policy CSDP). CSDP jest to układ wojskowy stanowiący integralną część wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, zapewniający Unii Europejskiej zdolność operacyjną opartą na środkach cywilnych i wojskowych. Obejmuje on stopniowe określanie wspólnej polityki obronnej Unii i może w przyszłości doprowadzić do stworzenia wspólnej obrony, jeśli Rada Europejska, stanowiąc jednomyślnie, tak zdecyduje.

Zdjęcie mozaiki z widokiem na akademię

(Zdjęcie mozaiki z widokiem na akademię)

Całkowita grupa „klasy Erasmus+” składała się ze stu sześciu studentów z takich krajów jak: Austria, Bośnia i Hercegowina, Czechy, Dania, Estonia, Hiszpania, Kanada, Litwa, Macedonia Północna, Niemcy, Polska, Rumunia, USA i Włochy. Zadania teoretyczne i praktyczne, które stawiał przed nami plan programu były rozwiązywane w dziesięcioosobowych, międzynarodowych grupach.

Wykładowcami modułu byli (w kolejności porządku planu zajęć): Sekretarz Generalny Ministerstwa Obrony Austrii. Tematem jego wykładu była „Harmonizacja podstawowego kształcenia oficerów”, naukowcy z Polski przedstawili aktualny stan wiedzy o: integracji UE z CSDP, aktach terroryzmu dokonywanych przez kobiety, stosunkach UE z krajami pozostającymi poza UE. Pułkownicy sil zbrojnych Austrii, Polski i Rumunii dostarczyli nam wiedzy o: polityce UE w celu zapewnienia bezpieczeństwa na wszystkich morzach naszego globu, koncepcjach bojowych grup wojsk lądowych, doświadczeniach zdobytych na misjach w Afganistanie, Iraku, Bośni i Hercegowinie, współpracy cywilno – wojskowej (CIMIC - skrót ang. Civil-Military Co-operation) która jest nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów pomiędzy organami władzy (wojskowymi i cywilnymi) oraz ludnością cywilną na obszarze prowadzenia operacji w zakresie czynników społecznych, politycznych, kulturowych, ekonomicznych, środowiskowych oraz humanitarnych.

grupa w ONZ Wiedeń

(Przedstawiciele Politechniki Opolskiej w ONZ - Wiedeń)

zwiedzanie jednej z głównych kwater UNO Wiedeń

(Zwiedzanie jednej z głównych kwater UNO - Wiedeń)

Stan posiadanej przez studentów na powyższe tematy wiedzy na początku kursu i wiedzy zdobytej przez nich podczas tego bloku zajęć został sprawdzony identycznym (wprowadzającym i kończącym ten tygodniowy blok zajęć) testem. Jego wyniki potwierdziły około dwukrotny wzrost posiadanej przez nas wiedzy końcowej w stosunku do posiadanej wiedzy początkowej.

Integracja między studentami polegała przede wszystkim na wspólnym tworzeniu prezentacji na trzy różne, zadane przez wykładowców, tematy w dziesięcioosobowych grupach i późniejszym przedstawieniu tych prezentacji wszystkim uczestnikom programu Erasmus+.

Zajęcia nie były jednak ograniczone jedynie do zagadnień teoretycznych; wszystkie dziesięcioosobowe grupy wzięły udział we wspólnych zawodach sportowo-sprawnościowych wraz z zawartymi w nich elementami testu na inteligencję oraz sprawdzającymi pewne cechy psychiczne, które ujawniły takie właściwości każdego uczestnika jak: gotowość od objęcia przywództwa w grupie, znajomość potencjału osobistego poszczególnych członków grupy, przydział odpowiednich osób do szybkiego i poprawnego wykonania przez nie odpowiednich zadań, szybkość podejmowania (słusznej) decyzji. Zwycięzcy uczestnicy zostali uhonorowani medalami i dyplomami podczas uroczystego bankietu w miejscowej restauracji.

W trzecim dniu pobytu uczestnicy programu zostali przewiezieni autobusami do Wiednia w celu zwiedzania kwatery głównej UN, gdzie mogli się przyjrzeć na żywo debacie członków Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (ang. IAEA), podziwiać eksponaty Pokojowych Nagród Nobla, oryginalnego kamienia przywiezionego z Księżyca na Ziemię, oraz wiernej repliki kombinezonu Neil A. Armstronga, który jako pierwszy mieszkaniec ziemi stanął swoja stopą na powierzchni księżyca.

Konferencja IAEA wewnątrz UNO

(Konferencja IAEA wewnątrz UNO)

Kamień z księżyca

(Kamień z księżyca)

Miejscem przeprowadzenia modułu była kolejna (dla niektórych z nas) akademia wojskowa co dało naszym cywilnym studentom bardzo dobrą możliwość przyjrzenia się różnicom pomiędzy uczeniem się kadetów akademii wojskowej (w porównaniu do naszych studiów cywilnych), ich zasadom zachowywania się między sobą, stosunkiem do gości akademii, panującej tam dyscyplinie i obyczajom. Codzienny udział kadetów w apelu odbywającym się na wewnętrznym placu zamku i następujące po nich wspólne śniadania w tamtejszej kantynie sprzyjały rozszerzaniu horyzontów na różne tematy takie jak: kształcenie, kultura, sport, gastronomia i rozrywki.

Poza samym obiektem Terezjańskiej Akademii Wojskowej, w którego skład wchodzi zwiedzona przez uczestników programu Erasmus+ zamkowa katedra im. Św. Jerzego (gdzie spoczywają szczątki Cesarza Maksymiliana I) i zamek (w salach którego odbywa się nauka), korzystali oni też z wielu obiektów sportowych takich jak: hala sportowa, siłownia, tor biegu na 400 m z na stałe wbudowanymi przeszkodami pięcioboju militarnego, oznakowane ścieżki biegowe w pobliskim (2 km²) parku (gdzie znajduje się około dwunastu pomników i monumentów oraz cmentarz akademicki).

Widok z placu zamkowego na katedrę św. Jerzego plac wewnątrz akademii

(Widok z placu zamkowego na katedrę św. Jerzego - plac wewnątrz akademii)

Pobyt zakończył się w Sali Królewskiej Terezjańskiej Akademii Wojskowej uroczystym wręczeniem uczestnikom programu Erasmus+ certyfikatów ukończenia modułu oraz unikalnych monet i emblematów, które stanowią wyjątkowo wartościowe pamiątki po udziale w tym międzynarodowym programie wymiany studentów.

Uroczyste wręczenie certyfikatów w sali rycerskiej

(Uroczyste wręczenie certyfikatów w sali rycerskiej)

Wszystkim studentom naszej uczelni polecamy taką krótką formę programu Erasmus+ w celu pobytu za granicą z możliwością poznania innych uczelni, kultur i ludzi, a także w celu przemyślenia czy pobyt przez okres całego semestru na danej uczelni byłby dla danego studenta odpowiedni.

Wszystkim Paniom z biura Erasmus+ bardzo dziękujemy za wzorową opiekę nad nami przed, podczas i po odbyciu się programu.

W imieniu wszystkich uczestników,
Lech Tillack"

Media społecznościowe Politechniki Opolskiej